Údržba a ošetrovanie parkiet

Údržba a ošetrovanie parkiet

Drevených

OŠETROVANIE A ÚDRŽBA: Drevo je krásny prírodný materiál, ktorý môže byť ovplyvňovaný teplotou a vzdušnou vlhkosťou. Pri relatívne vysokej vzdušnej vlhkosti okolia drevená podlaha zväčšuje svoj objem a naopak pri relatívne suchom okolí sa vlhkosť z dreva odparuje a zmenšuje to jeho objem. Dôsledkom toho vznikajú drobné špáry v parketovej podlahe. Najmä v priebehu vykurovacej sezóny. Nehodnoťte to negatívne, ale ako dôkaz prirodzenej drevenej podlahy. Postarajte sa v priebehu vykurovacej periódy o dodatočné zvlhčenie vzduchu, ktoré prospeje nielen Vašim parketám, ale aj k dobrému zdraviu bývajúcich.

PREVENCIA: Vytvorte čistiace zóny pred vstupom na drevenú podlahu. Vhodným umiestnením čistiacich rohoží minimalizujete výskyt hrubých nečistôt na podlahe. Nečistoty a piesok pôsobia ako brúsny papier a je nutné ich ihneď odstrániť. Opatrite nohy stolov a stoličiek filcovými podložkami. Pri presune väčších kusov nábytku podložte pod ne podložky z filcu.

PREVÁDZKOVÉ ČISTENIE DREVENÝCH PARKIET: Lakovanú podlahu čistíme mopom, kartáčom s chlpmi, vysávačom výlučne suchým spôsobom. Len v nutnom prípade je možné podlahu zotrieť dobre vyžmýkanou handrou. Mastné škvrny, čiary po opätkoch a iné silno a pevne znečistené plochy odstraňujeme prostriedkom na ošetrovanie parkiet, ktorý obsahuje rozpúšťadlo. Potom dosucha vyleštíme. Na bežné čistenie odporúčame prípravok SYNTECO SUPER CLEAN.

DÔKLADNÉ ČISTENIE PARKIET: Pre odstránenie starého voskového filmu je potrebné z času na čas urobiť dôkladné čistenie. Na tento účel je vhodné použiť SYNTECO REMOVER na odstraňovanie vosku, ktorý obsahuje rozpúšťadlo. Dôkladné čistenie robíme čo najmenej. Po dôkladnom očistení vždy nanesieme prípravok SYNTECO NEWSHINE.

VOSKOVANIE DREVENÝCH PARKET: Voskovanie sa vykonáva ihneď po dôkladnom vyčistení a vysušení podlahy prípravkom SYNTECO NEWSHINE. Voskový impregračný prostriedok sa nanáša handričkou alebo hubkou v tenkej vrstve. Pre dosiahnutie rovnomerného lesku sa povrch môže vyleštiť leštiacim strojom. Ak očakávame silné opotrebovanie, odporúča sa voskovanie v dvoch vrstvách. Na podlahe by mal byť neustále tenký voskový film.

PRELAKOVANIE DREVENEJ PODLAHY: V závislosti na zaťažení podlieha lakovaná vrstva prirodzenému opotrebovaniu. Preto je nutné pravidelné ošetrovanie. Keď sa stane, že lakový film je opotrebovaný, je nutné podlahu znovu prebrúsiť a nalakovať.

 

Laminátových

NÁVOD NA UŽÍVANIE A ÚDRŽBU LAMINÁTOVEJ PARKETOVEJ PODLAHY:
1. Pri užívaní laminátovej parketovej podlahy je potrebné vyhnúť sa neprimeranému namáhaniu povrchu, napr. presúvaniu ťažkého nábytku po podlahe, hrubým nečistotám a pod., ktoré môžu spôsobiť poškodenie podlahy.

2. Laminátová podlaha sa dá ľahko ošetrovať. Prvý predpoklad na ošetrovanie a udržiavanie je vyrovnaná klíma v miestnosti (55-60% relatívnej vlhkosti vzduchu pri cca. 20 stupňoch Celzia). Tieto hodnoty zodpovedajú zdravej klíme bývania. Vo vykurovacom období relatívna vlhkosť vzduchu môže klesať na veľmi nízku úroveň, pri ktorej je podlaha vystavená veľmi extrémnemu vysušovaniu. To môže viesť k tomu, že vznikajú malé škáry. Tomu sa dá zabrániť napr. použitím zvlhčovača vzduchu v miestnosti, umiestnením odparovačov vody na výhrevné telesá a pod.

3. Údržbu parketovej podlahy treba vykonávať suchým spôsobom – vysávačom alebo metlou. Pri ľahkom znečistení utierajte podlahu dobre vyžmýkanou vlhkou handrou. Pritom zachádzajte s vodou veľmi šetrne. Nepoúživajte mop na utieranie, pretože ten roznáša veľmi veľa vody na podlahe. Používajte číru vodu bez prídavkov alebo vodu s čističom pre laminátové podlahy. Po umývaní plochu dôkladne osušte čistou handrou. Vodné kaluže ihneď utrite! P o z o r ! Nepoužívajte čistiace prístroje na báze pary!

4. Pri silnom znečistení podlahy, ktoré už nie je možné pri údržbovom čistení odstrániť, je nutné použiť čistič na laminátové podlahy a parkety a postupovať podľa pokynov výrobcu.

5. Stoličkové a nábytkové nohy podlepte plsťovými klzákmi. Používajte koliesko stoličiek s mäkkými kolieskami, ktoré sú vhodné pre laminátové podlahy. V oblasti vonkajších dverí zabezpečte dostatočne veľké zóny na čistenie, resp. rohože.

6. Pri podlahovom kúrení maximálna teplota povrchu laminátovej podlahy nesmie prekročiť 28 stupňov Celzia. To platí obvzlášť pri položených kobercoch na podlahe.

7. Predpokladom pre dlhú životnosť parketovej podlahy je správna izbová klíma, relatívna vlhkosť vzduchu a uvedený spôsob údržby.